MR (EMAR) S.S.S

Anasayfa MR (EMAR) S.S.S

MR nedir?

Organ ve dokuların ayrıntılı görüntülemesini sağlayan, radyasyon içermeyen, yumuşak dokulara yönelik en üstün görüntüleme tetkikidir.

MR incelemesi nasıl yapılır?

MR incelemesi karın organı incelemeleri dışındaki tetkiklerde hastada herhangi bir hazırlık gerektirmez. Aksi uyarılmadığı takdirde hastaların aç kalmasına veya ilaçlarını almamasına gerek yoktur. Hasta MR odasına girmeden önce üzerindeki cep telefonu, saat, kredi kartı ve metal eşyaları çıkarmalıdır. Görüntünün kalitesi için hastanın hareketsiz kalması önemlidir. Bu nedenle inceleme sırasında hastadan hareketsiz kalması istenir. Bazı durumlarda görüntü detaylarını artırmak için damar yolu ile kontrast madde verilebilir.

MR incelemesi ağrılı mı?

MR incelemesinde herhangi ağrı hissedilmez. Nadiren inceleme yapılan bölgede hafif bir ısı artışı olabilir.

MR incelemesi ne kadar sürer?

Tetkik süresi incelenecek bölgeye ve tipine göre 10-45 dakika sürmektedir.

MR radyasyon yayar mı?

Yöntem olarak yüksek manyetik alanda radyo dalgaları ile görüntü elde etme prensibine dayalıdır. Bu nedenle radyasyon veya vücuta zararlı bir ışın yöntemi kullanılmaz.

Vücudumda protez, kalbimde stent var. Acaba MR çektirebilir miyim?

Metalik ortopedik protezlerin büyük çoğunluğu MR uyumludur. Koroner stentlerin MR uyumlu olmayanlarında ilk 6 hafta MR çekimi yapılmazken MR uyumlularda böyle bir şart yoktur. Protez kalp kapaklarında kardiyoloji hekimince bir engel yoksa MR çekimi yapılabilir.

Tünelin içerisine bütün vücudumun girmesi gerekiyor mu?

MR incelemesinde incelenecek bölgenin tünel merkezinde olması gerekmektedir.

MR incelemesi için ön hazırlık gerekli mi?

MR incelemelerinden sadece karın organlarına yönelik incelemelerde 8 saatlik açlık dışında diğer incelemelerde ön hazırlık gerekmez.

MR incelemesini diş dolgularım engeller mi?

Diş dolguları MR çekimini engelmez. Ancak beyin ve ağız çevresi MR incelemelerinde nadiren görüntü kalitesinde azalma yaratabilir. Ağızdan çıkabilen diş protezlerinin çıkarılması istenir.

MR tetkiki için doktor istek belgesi gerekli mi?

Tanıda kullanılan birçok ileri tanı yönteminin seçimi ilgili klinik doktorunun vereceği kararla daha doğru olacağından dolayı MR çekiminde klinisyen doktor istemi çok önemlidir.

MR sonuçlarını ne zaman alabilirim?

Sonuçlar merkezimizinde acil durumlarda 30 dakika ve rutin hastalarda 2 saat içerisinde verilmektedir.

Hamileler MR çekilebilir mi?

Bugüne kadar bilinen zararlı bir yan etkisisi olmamasına rağmen gerekli durumlarda hamile hastalara ilgili doktorun onayı alınarak MR çekimi yapılabilir.
Call Now ButtonHemen arayın...