ULTRASON S.S.S

Anasayfa ULTRASON S.S.S

Ultrason tetkikine nasıl hazırlanmalıyım?

Üst Batın Ultrasonografisinde 6 saat açlık

Tüm Batın Ultrasonografisinde 6 saat açlık ve idrak sıkışıklığı

Üriner Sistem Ultrasonografisinde idrar sıkışıklığı

12 haftalığa kadar Obstetrik Ultrasonografisinde idrar sıkışıklığı
Pelvik ve Jinekolojik Ultrasonografide idrar sıkışıklığı Gerekmektedir.

Tiroid, Meme, Yüzeyel Doku, Boyun, Skrotal Ultrasonografi ile 12 haftanın üzerindeki Obstetrik Ultrasonografilerde ön hazırlık gerekmez.

Ultrason incelemesi nasıl yapılır?

İnceleme hastanın incelenecek bölgesine göre muayene masasına yatırılması ile başlar. İncelenecek bölgenin, cihazla temas etmesi için açıkta olması gerekir. Bu nedenle hastanın o bölgesindeki giysilerinin çıkarılması istenir. İncelenecek bölge cilt üzerine jel sürülerek prob hareketleri inceleme yapılır. İnceleme sırasında gerektiğinde nefes tutulması ve farklı pozisyonlarda yatması istenebilir. Ultrasonografi, uygulanamanın kolay ve zararsız olması sebebi ile birçok hastalığın tanısında güvenle ve istenen sıklıkla yapılabilir.

Ultrason sırasında ve sonrasında bir şey hissedilir mi?

İnceleme sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Ultrason incelemesinin risk ve zararı var mı?

Ultrasonografi ses dalgaları yardımı ile elde edilen görüntüleme yöntemidir. Radyasyon içermez. Uzun dönem yapılan çalışmalarda belirgin bir yan etki saptanmamıştır.

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrason nedir?

Detaylı Ultrason, Ayrıntılı Ultrason veya İkinci düzey olarak adlandırılan inceleme; annne karnındaki bebeğin, yüksek görüntü kalitesi olan cihazlarla tüm organlarının ayrıntılı incelenerek varsa sakatlıklarının ortaya konmasıdır.

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrason nasıl çekilir?

Annenin herhangi bir ön hazırlık gerektirmeden karın üzerinden yapılan bir ultrason incelemesidir.

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrasonda nelere bakılır?

Detaylı Ultrason incelemesinde anne karnındaki bebeğin kafatası, beyin, beyincik, beyin boşlukları, yüz bölgesi, boyun bölgesi, omurga ve omurilik kanalı, kol ve bacakları, göğüs kafesi, akciğer ve kalbi, diafragma kası, karın ön duvarı ve karın iç organları ayrıntılı olarak incelenilir. Ayrıca plasenta, amnion sıvısı, göbek kordonu ile birlikte annenin rahim ve yumurtalıkları ile birlikte safra kesesi ve böbrekleri değerlendirilir.

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrason ne zaman yaptırılır?

Detaylı Ultrason gebeliğin 18.-23. Haftaları arasında yapılır.

Ultrason sonuçları ne zaman alınır?

Ultrason incelemesi radyoloji uzmanı tarafından yapıldıktan sonra bulguların yazıldığı rapor ve görüntü çıktıları ile birlikte 30 dakika içerisinde hastaya verilir.
Call Now ButtonHemen arayın...